O nas się mówi, o nas się pisze

Kurier Szczeciński o zawodzie Opiekunka dziecięca

01.09.2009

Niniejszy tekst jest przedrukiem artykułu, który ukazał się w "Kurierze Szczecińskim" 27 sierpnia 2009 roku.

autor: sag

Opiekunki potrzebne

Szczecińskie żłobki potrzebują wykwalifikowanych opiekunek dziecięcych. Brakuje jednak chętnych do zdobywania tego zawodu. Publiczna Policealna Szkoła Medyczna przy ul. Broniewskiego w Szczecinie dla zachęty tworzy od tego roku wieczorowy system kształcenia opiekunek. Kierunek ten pojawia się też w ofertach policealnych szkół prywatnych...

- Dzięki wieczorowemu kształceniu kwalifikacje będą mogły podnieść te osoby, które już pracują - mówi Małgorzata Grędowicz, dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej w Szczecinie. - W tygodniu będzie 19 godzin zajęć edukacyjnych rozłożonych na trzy popołudnia. Do tego dochodzi jeszcze dzień w tygodniu praktyk. Część uczniów będzie je na pewno mogła odbywać w swoim miejscu pracy. Dwuletnia szkoła kończy się egzaminem zawodowym. Jest taki sam jak dla absolwentów szkół dziennych. Trzeba więc opanować cały wymagany materiał.

Od kilku lat szkoła ma problem z naborem na ten kierunek. Do kształcenia dziennego w tym roku zgłosiło się zaledwie kilka pań. Za mało, żeby utworzyć klasę. Zawód opiekunki dziecięcej zaliczany jest do medycznych. Kształcenie odbywa się więc na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Zdrowia. To dodatkowe ograniczenia - nie ma na przykład możliwości organizowania nauki tej profesji w systemie zaocznym. Może się odbywać tylko w dziennym i wieczorowym.

Zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki dziecięce będzie najprawdopodobniej rosło. Już w przyszłym roku planowane jest tworzenie nowych form zorganizowanej opieki nad dzieckiem do lat trzech. Powstawać mają, poza żłobkami, kluby dziecięce. Od ich pracowników będą wciąż wymagane stosowne kwalifikacje. Ci bez wykształcenia medycznego muszą przechodzić długi cykl szkolenia. Możliwe więc, że chętnych do nauki zawodu będzie teraz przybywało. Próbę utworzenia tego kierunku podjęła także Policelna Szkoła "Delta" w Szczecinie. Już po raz trzeci. Poprzednie dwie się nie powiodły - także tutaj brakowało chętnych. Może w tym roku będzie inaczej. Liczy na to także dyrektor publicznej Policealnej Szkoły Medycznej przy ul. Broniewskiego.

- Zapewniamy bardzo dobre przygotowanie do zawodu - podkreśla Małgorzata Grędowicz. - Opłaty za szkołę wieczorową, tak jak za dzienną, są symboliczne. To jakieś 20 złotych miesięcznie na potrzebne pomoce. W ostatniej chwili zdecydowaliśmy się na kształcenie wieczorowe, więc liczymy, że chętni szybko się zgłoszą. Planujemy rozpoczęcie zajęć od września Jeszcze przez kilka tygodni można dołączyć do grona naszych uczniów

Cały czas mamy wolne miejsca! Jeszcze przez kilka tygodni możesz do nas dołączyć! Nie zwlekaj, czekamy na Ciebie!