O nas się mówi, o nas się pisze

W "Kurierze" o dniach otwartych szkoły

23.06.2009

Niniejszy tekst jest przedrukiem artykułu, który ukazał się w "Kurierze Szczecińskim" 9 czerwca 2009 roku.

Odpowiedzialność za zdrowie

MAJOWY dzień był słoneczny, ciepły, radosny i... poważny. Spotkaliśmy się po to, aby powiedzieć innym, jak ważne jest zdrowie i życie człowieka. Zajmowaliśmy się Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem.

Jedenaście punktów tego dokumentu przypomina o konieczności dokonywania mądrych wyborów. Mówią o tym, jak wiele możemy zrobić dla własnego dobra, jak wiele zależy od nas samych. Czy to trudne? Nie.

[ Kontynuacja z poprzedniej strony ]

Chodzi o profilaktykę. Znajdźmy odrobinę czasu na ćwiczenia fizyczne, na rozwagę podczas zakupów' w hipermarkecie i przygotowywania posiłków, na szczepienia chroniące przed żółtaczką. Unikajmy promieniowania jonizującego, myślmy o mądrym opalaniu się i o wielu, wielu, sprawach, które zwiększą komfort naszego życia.

Pamiętajmy też o tym, że dzielimy się odpowiedzial¬nością za zdrowie członków naszej rodziny, naszych przyjaciół, wielu innych ludzi.

Na razie dzielimy się też wiedzą, ucząc się w Policealnej Szkole Medycznej w Szczecinie. Na Dzień Otwarty Szkoły zaprosiliśmy młodszych kolegów ze szkół średnich, ich rodziców i znajomych. Obecni byli nauczyciele i wychowawcy. Nasze przedsięwzięcia w zakresie profilaktyki wspiera pani dr Sabina Mikee, zastępca dyrektora ds. medycznych Zachodniopomor¬skiego Centrum Onkologii w Szczecinie, która była gościem honorowym Dnia Otwartego. (b)