Zostań opiekunem

W "Kurierze Szczecińskim" - Zostań opiekunem

13.09.2010

Niniejszy tekst jest przedrukiem artykułu, który ukazał się w szczecińskim "Kurierze".

Wczoraj w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie był „Dzień otwarty zawodów społecznych”. Zaprezentował się Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych. Ta państwowa placówka kształci specjalistów, którzy są coraz bardziej potrzebni w starzejącym się społeczeństwie.

WZSP, powstały z połączenia Policealnej Szkoły Medycznej i Szkoły policealnej Pracowników Służb Społecznych, kształci m.in. opiekunów medycznych, opiekunki środowiskowe, asystentów osób niepełnosprawnych, opiekunów w domu pomocy społecznej.

- Jest coraz większy popyt na specjalistów w takich dziedzinach bo rośnie grono starszych osób – przekonywała Bożena Kurowska z WZSP. – Wielu naszych absolwentów wyjeżdża do Niemiec, Dani czy Szwecji, gdzie system opieki społecznej jest bardzo rozbudowany. Zdarzają się także uczniowie, którzy już pracują w Niemczech, a u nas po prostu zdobywają niezbędny „papierek”. W Polsce ten system na razie nie funkcjonuje tak dobrze, ale zmiany są nieuchronne…

Wczorajsza prezentacja miała także pomóc dotrzeć do dojrzałych osób, na przykład bezrobotnych, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje.

-Na inwestowanie w swój rozwój nigdy nie jest za późno – mówiła Iwona Mandryk z WZSP.

Podczas pierwszej odsłony wczorajszej promocji zainteresowanych nie było zbyt wielu. A ci, którzy byli, pytali o to, czy mogą otworzyć własne domy opieki społecznej.

-Sporo możliwości daje Unia Europejska – opowiadała Bożena Kurowska. – Kto chce rozkręcić taki interes, może ubiegać o unijne dofinansowanie. Czasami to spore pieniądze.

Osoby, które chcą się uczyć w WZSP, muszą mieć średnie wykształcenie (ale niekoniecznie maturę). Szkoła kształci w trzech systemach: dziennie, wieczorowo i zaocznie. Więcej informacji na temat jej oferty edukacyjnej można znaleźć na stronie www.psmedyczna.pl