Z życia szkoły

Wyprawa do rezerwatu Świdwie 2009

24.07.2009

W piątek 29.05.2009r wybraliśmy się grupą 16 uczniów naszej szkoły, wraz z wychowawcami: Ireneuszem Skoczka, Jarosławem Pleśniakiem na wycieczkę do rezerwatu ornitologicznego "Świdwie" w gminie Dobra Szczecińska.

[ Kontynuacja z poprzedniej strony ]

Rezerwat ten rozciąga się na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej i jest jednym z największych i najstarszych rezerwatów w naszym województwie. Na obszarze 891 hektarów obejmuje ochroną jezioro Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagna, torfowiska niskie, podmokłe łąki i trzcinowiska). Jest miejscem bytowania ponad 200 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Poza okresem lęgowym rezerwat pełni także rolę odpoczynku i żerowania dla ptaków w czasie ich migracji, zimowania oraz pierzowiska.

Na terenie rezerwatu w miejscowości Bolków znajduje się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny "Świdwie", w którym z uprzejmości opiekuna ośrodka, spędziliśmy weekend. Na koniec dokonaliśmy wpisów do pamiątkowej księgi.

Dzień pierwszy

Zbiórka odbyła się na przystanku przy jeziorze Głębokim o godzinie 14.00. Stamtąd autobusem nr 103 udaliśmy się do miejscowości Tanowo, gdzie rozpoczęła się nasza piesza przygoda do w/w ośrodka. Trasa pieszej wędrówki wynosiła ok. 7 km. Najpierw kierowaliśmy się na Węgornik, po drodze rozciągały się piękne widoki. 3 km za Węgornikiem znajdował się cel naszej wycieczki, czyli Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny "Świdwie".

Po rozlokowaniu się i rozpakowaniu bagaży, zabraliśmy się do rozpalenia integracyjnego ogniska. I tak siedząc przy ognisku, smażąc kiełbaski i śpiewając piosenki w rytm gitary spędziliśmy czas do późnych godzin nocnych.

Dzień drugi

Pobudka 9.00. Chwila na toaletę poranną zabraliśmy się do wspólnego śniadania. Po posiłku udaliśmy się na wieżę widokową, z której mogliśmy przy pomocy zamontowanej tam lunety obejrzeć różne gatunki ptaków po drugiej stronie jeziora. Symbolem rezerwatu jest bąk, który dzięki swojemu ubarwieniu doskonale maskuje się w terenie i bardzo rzadko można go dojrzeć. Niestety nie udało nam się go zobaczyć, ale za to mieliśmy okazję go doskonale usłyszeć, a odgłos jaki wydawał jest podobny do dmuchania w szklaną butelkę.

Po powrocie z wędrówki i wspólnym obiedzie urządziliśmy turniej piłki siatkowej, a następnie seans filmowy. Wieczorem odbyła się dyskoteka, na której wszyscy wspaniale się bawili.

Dzień trzeci

Niestety nadszedł czas powrotu. Po wspólnym śniadaniu zabraliśmy się do sprzątania na rzecz ośrodka, w którym mieszkaliśmy i pakowania bagaży. Powrót odbył się tą samą trasą, która przybyliśmy. W drodze powrotnej mieliśmy okazję spotkać dzika, bażanty oraz sarny i jelonki. Wycieczka okazała się fajną przygodą. Mamy nadzieję, że za rok tam wrócimy :-)

zobacz galerię »

Ostatnie aktualności

Wagary? Nie! »

Młodzież ucząca się w WZSP w Szczecinie otwiera drzwi swojej szkoły a następnie zaprasza na spacer przez lasek Arkoński na Polanę Czerwoną.

Teraz My - Filip Grzelak »

Ołówkiem od H do B, lewą ręką wyczarowuje obrazy inspirowane symfonią wrażliwej duszy. Dzisiaj swój talent zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną transponuje w kierunku zawodu: technik dentystyczny. Wybór szkoły to impuls intuicji.

Wspólna akcja WZSP i fundacji "Mam marzenie" »

Fundacja Mam marzenie ruszyła ze swoja misją w Polsce w lutym 2004 roku, zajmując się spełnianiem życzeń ciężko, często nieuleczalnie chorych dzieci.

Wycieszka krajoznawcza do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach »

W dniu 02.06. 2010 r. uczniowie z zawodów :Opiekun w Domu Pomocy Społecznej oraz Terapeuta Zajęciowy wraz z nauczycielami Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Szczecinie w ramach przedmiotu „Organizacja czasu wolnego” ...

Więcej aktualności

Targi edukacyjne w Radissonie »

4-go grudnia 2009 r. w hotelu Radisson odbyły się targi edukacyjne. Odwiedzali je tłumnie uczniowie gimnazjów i liceów, którzy planują swoją dalszą edukację...

Uroczystość wręczenia indeksów »

3-go listopada 2009 r. w Auli Pałacu Pod Globusem przy placu Orła Białego nr 2 odbyło się uroczyste wręczenie indeksów.

Koło Masażystów zaprasza - masaż Lomi Lomi »

Lomi Lomi to masaż o prastarej tradycji i korzeniach. Jego ojczyzną są Hawaje. Kryje się za nim filozofia Huny...

Podziękowania z PSMedycznej »

5-go października rozpczęła się budowa nowego centrum walki z nowotworem piersi, jednocześnie nasza szkoła podziękowała twórcom i pracownikom Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii za długoletnią współpracę.

O zawodzie technika elektroradiologii »

W związku z obchodami 50-lecia kształcenia w zawodzie Technik elektroradiolog w naszej szkole, prezentujemy pierwszy z serii materiałów związanych z zawodem i jego historią w PSMedycznej.

Czapki w górę! »

28 sierpnia zapraszamy absolwentów na uroczystość wręczenia dyplomów.

Wyprawa do rezerwatu Świdwie 2009 »

Kolejny raz porywa nas przyroda - majowa przygoda w rezerwacie Świdwie.

Obchody 50-lecia kształcenia techników farmaceutycznych »

Uroczyste obchody miały miejsce w naszej szkole 5-go czerwca 2009 roku. Byli wspaniali goście, była prezentacja i wykład naukowy, nie zabrakło wspomnień i łez wzruszenia...