Z życia szkoły

O zawodzie Technika elektroradiologii

02.10.2009

W związku z obchodzonym w tym roku w naszej szkole 50-leciem kształcenia w zawodzie Technik elektroradiolog, prezentujemy pierwszy z serii materiałów związanych z zawodem i jego historią w PSMedycznej - dziś artykuł i prezentacja przybliżająca specyfikę zawodu. Autorem jest Pan mgr inż. Jarosław Pleśniak.

[ Kontynuacja z poprzedniej strony ]

Technik elektroradiologii

Zawód technika elektroradiologii powołano w latach sześćdziesiątych rozporządzeniem Ministerstwa Oświaty.

Technik elektroradiolog należy do średniego personelu medycznego w placówkach ochrony zdrowia, jest partnerem dla lekarza, posiada wiedzę na temat określonych metod diagnostycznych z zakresu radiologii, odznacza się troską o stan pacjenta i jego bezpieczeństwo w czasie wykonywania badań diagnostycznych, terapeutycznych jak również zabiegów, przy których wykorzystuje się promieniowanie jonizujące.

Technik elektroradiologii pracując w warunkach narażenia na szkodliwe działalnie promieniowania jonizującego cechuje się odpowiedzialnością, interdyscyplinarnością.

Do zadań zawodowych technika elektroradiologii należy sprawowanie kontroli i obsługa aparatury elektromedycznej, wykonywanie określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej (m.in. RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny, Mammografia, Badania Naczyniowe) jak i elektromedycznej (m.in. EKG, EEG, Audiometria, Spirometria), współdziałanie w procesie archiwizacji otrzymanych danych diagnostycznych i ich obróbce a także prowadzenie zalecanej przez lekarza radioterapii.

W Polsce aby zostać technikiem elektroradiologii należy cechować się odpowiednim stanem zdrowia, ukończyć 2 letnią policealną szkołę medyczną na kierunku: technik elektroradiolog.

W skład diagnostyki obrazowej wchodzą następujące stanowiska pracy

 1. Radiologia klasyczna.
 2. Radiologia stomatologiczna.
 3. Mammografia.
 4. Radiologia interwencyjna ( zabiegowa)
 5. Tomografia Komputerowa
 6. Jądrowy Rezonans Magnetyczny
 7. Medycyna Nuklearna - scyntygrafia
 8. Densytometria – badanie gęstości kości

Diagnostyka elektromedyczna to między innymi:

 1. Elektrokardiografia(EKG)
 2. Audiometria.
 3. Spirometria
 4. Elektroencefalografia(EEG)

Działalność terapeutyczna:

 1. Teleradioterapia - naświetlanie schorzeń nowotworowych promieniami Rentgena
 2. Radioterapia - leczenie radiofarmaceutykami np. izotop jodu J131

Pobierz prezentację w formacie Powerpoint »

Ostatnie aktualności

Wagary? Nie! »

Młodzież ucząca się w WZSP w Szczecinie otwiera drzwi swojej szkoły a następnie zaprasza na spacer przez lasek Arkoński na Polanę Czerwoną.

Teraz My - Filip Grzelak »

Ołówkiem od H do B, lewą ręką wyczarowuje obrazy inspirowane symfonią wrażliwej duszy. Dzisiaj swój talent zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną transponuje w kierunku zawodu: technik dentystyczny. Wybór szkoły to impuls intuicji.

Wspólna akcja WZSP i fundacji "Mam marzenie" »

Fundacja Mam marzenie ruszyła ze swoja misją w Polsce w lutym 2004 roku, zajmując się spełnianiem życzeń ciężko, często nieuleczalnie chorych dzieci.

Wycieszka krajoznawcza do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach »

W dniu 02.06. 2010 r. uczniowie z zawodów :Opiekun w Domu Pomocy Społecznej oraz Terapeuta Zajęciowy wraz z nauczycielami Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Szczecinie w ramach przedmiotu „Organizacja czasu wolnego” ...

Więcej aktualności

Targi edukacyjne w Radissonie »

4-go grudnia 2009 r. w hotelu Radisson odbyły się targi edukacyjne. Odwiedzali je tłumnie uczniowie gimnazjów i liceów, którzy planują swoją dalszą edukację...

Uroczystość wręczenia indeksów »

3-go listopada 2009 r. w Auli Pałacu Pod Globusem przy placu Orła Białego nr 2 odbyło się uroczyste wręczenie indeksów.

Koło Masażystów zaprasza - masaż Lomi Lomi »

Lomi Lomi to masaż o prastarej tradycji i korzeniach. Jego ojczyzną są Hawaje. Kryje się za nim filozofia Huny...

Podziękowania z PSMedycznej »

5-go października rozpczęła się budowa nowego centrum walki z nowotworem piersi, jednocześnie nasza szkoła podziękowała twórcom i pracownikom Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii za długoletnią współpracę.

O zawodzie technika elektroradiologii »

W związku z obchodami 50-lecia kształcenia w zawodzie Technik elektroradiolog w naszej szkole, prezentujemy pierwszy z serii materiałów związanych z zawodem i jego historią w PSMedycznej.

Czapki w górę! »

28 sierpnia zapraszamy absolwentów na uroczystość wręczenia dyplomów.

Wyprawa do rezerwatu Świdwie 2009 »

Kolejny raz porywa nas przyroda - majowa przygoda w rezerwacie Świdwie.

Obchody 50-lecia kształcenia techników farmaceutycznych »

Uroczyste obchody miały miejsce w naszej szkole 5-go czerwca 2009 roku. Byli wspaniali goście, była prezentacja i wykład naukowy, nie zabrakło wspomnień i łez wzruszenia...